ilham bize gelmiyorsa biz Positano’ya gideriz

Yazılı Basın ve Filmlerde Positano

UNESCO’nun Dünya Mirası kapsamında korumaya aldığı kasaba çeşitli dönemlerde basın, edebiyat, müzik ve sinema dünyasının ünlü simalarına da ev sahipliği yapmış.

1953 yılında John Steinbeck’in ünlü Harper’s Bazaar dergisinde burayı yazması Positano’nun turizm patlaması yaşamasına neden olur. Steinbeck yazısında “Positano dişlerini derinlerinize geçirir. Oradayken size hiç de gerçekmiş gibi görünmeyen, ne var ki ancak ayrıldıktan sonra gerçek olduğunu fark ettiğiniz düşsel bir mekandır.” der.

Gidilmeden de izlenebileceği gibi döndüğünüzde özlem giderme niyetiyle izleyip daha da fena özlemenize neden olabilecek ünlü filmler de var burayı film seti olarak kullanan. Başrollerini Marisa Tomei ve Robert Downey Jr.’ın paylaştığı 1994 yapımı Only You (Çılgın Aşık) ve Diane Lane’in başrolünde oynadığı 2003 yapımı Under The Tuscan Sun (Kızgın Güneş) bunlardan bazıları.

Yanınızdan geçerken “yalnız baya güzelmiş” diye düşündüğünüz kadını bir daha görmek için döndüğünüzde etrafındaki kameralar tarafından yutulurken görmeniz olası. Zira İtalya’nın gerek ileri gelen aileleri gerekse ünlü müzisyen ve oyuncuları ülkelerinde tatil yaparken burayı tercih ediyorlar. George Clooney ve Anne Hathaway gibi Hollywood ünlülerinin de gözde mekanı olduğunu ekleyelim. Ve hatta Rolling Stones’un ünlü solisti Mick Jagger ve efsane ritim gitaristi Keith Richards, “Midnight Rambler” adlı şarkılarını burada tatil yaptıkları sırada bir cafede yazıyorlar.

Ünlü İngiliz yazar D.H. Lawrence ve büyük besteci Richard Wagner de burada ilham bulanlardan.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir