Napoli, Sorrento, Positano

Positano’ya Nasıl Gidilir?

Tüm seyahatlerde mümkünse uçak biletlerini önceden almanın epey fiyat farkı yaratacağını unutmamak lazım. Yeteri kadar erken davranırsanız ve kampanyaları takip ederseniz yurt dışında herhangi bir yere yurt içi fiyatlarıyla uçmak bile mümkün. Her ne kadar yoğun iş temposunda aylarca sonrasını öngörmek oldukça zor olsa da bunu bir alışkanlık haline getirmek hem bütçenizi rahatlatacak, hem de planlanan tatillerinizi beklerken size keyifli bir araştırma araştırma yapmak için zaman kazandıracaktır.

İlk Durak Napoli:

İstanbul’dan Napoli’ye direk uçuşlarda havayolu tercihiniz sınırlı olduğu için uygun bilet bulmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Önceden davrandığınız takdirde yüksek sezon için kişi başı 250€’ya gidiş dönüş bilet bulabilirsiniz. Uçuş süresi 2 saat 15 dakika. Ülkeye girişte herhangi bir valiz aramaya rastlamayacağınız gibi dönüşte havaalanına girerken de hiçbir güvenlik önleminin olmaması sizi biraz şaşırtabilir. Napoli havaalanı kaotik bir mekan ama küçük olduğu için herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

İstanbul’dan Roma’ya uygun fiyatlı uçuşlar bulmak daha kolay olduğu için Roma’dan hızlı trenle 1,5 saat gibi kısa bir sürede Napoli’ye ulaşabilirsiniz. Birkaç ay önceden uçuş rezervasyon yaptırdığınız takdirde İstanbul’dan Roma’ya yüksek sezonda kişi başı gidiş dönüş 100€’ya kadar inebilen kampanyaları yakalayabilirsiniz. Roma Fiumicino Havalimanı’nda üç terminal var ve Türk şirketlere ait uçaklar genellikle üçüncü terminale iniyor. Tren istasyonu bu terminalin hemen karşısında. Havaalanından kalkan trenden Roma’nın ana tren istasyonu olan Termini’de inip, Napoli Centrale trenine aktarma yapmanız gerekiyor. Hızlı tren biletlerini yine önceden aldığınızda indirimli biletleri yakalamak mümkün. Bu iki biletin fiyatı ortalama 30€’ya gelecektir.

İkinci Durak Sorrento:

Napoli Havaalanı kapısından çıkar çıkmaz sol tarafınızda bekleyen Sorrento otobüsünü göreceksiniz. Ödemeyi binişte yapabildiğiniz gibi 1€ farkla beraberinde 0,5 litrelik su da alabilirsiniz ki bu Positano konaklamanız süresince görebileceğiniz en uygun fiyatlı su olacak. Önceden söyleyeyim, havaalanından otobüslerle ulaşım biraz yorucu. Ama vaktiniz varsa etrafı göre göre gitmek keyifli olacaktır. Yolculuğun büyük bölümünde sol tarafınızda kalan Vezüv’ü uzun süre izleme fırsatı bulacak, girişine kadar geldiğiniz antik şehrin kapısında Pompeii yazısını göreceksiniz. Napoli’nin görece bakımsız sokaklarının yerini limon ağaçları, begonviller ve daha şirin binalar almaya başladığı zaman Sorrento’ya yaklaşmış olduğunuzu anlayacaksınız. Curreri Viaggi firmasının otobüsleriyle Sorrento’ya ulaşım 1,5 saat sürüyor ve fiyatı 10€. Biletleri firmanın internet sitesinden almak mümkün.

Tren güzergahı da epey keyifli. Sadece Napoli Centrale istasyonunun alt katından kalkan Sorrento trenleri için pek hoşunuza gitmeyeceğini belirtmek gerekiyor. Bu banliyö trenleri epey eski ve ucuz olduğu için de oldukça fazla tercih ediliyor. Tek yön için ödeyeceğiniz tutar 5€ ve yolculuk ortalama 1 saat sürüyor.

Son Durak Positano:

Sorrento’ya otobüsle de gelseniz ineceğiniz yer yine tren istasyonunun önü olacaktır. Tam karşınızdaki begonvillerle sarılmış duvarın önünden kalkan şirin otobüslerin adı SITA. Sitabus’lar aynı zamanda dilerseniz Amalfi kıyıları boyunca bir kasabadan diğerine ulaşımınızı sağlayacağınız otobüsler. İhtiyacınıza göre alabileceğiniz farklı çok şirin biletleri var. 45 dakikalığı 2€, 90 dakikalığı 3€, 24 saatliği 6€ ve birkaç gün gezmek isterseniz tercih edebileceğiniz 3 günlüğü 15€. Ancak unutmamak lazım ki gece geç saatlerde bu ulaşım aracını kullanmak mümkün olmuyor. Biletleri önceden alıp İtalya’daki diğer otobüslerde olduğu gibi genellikle şoförün arkasında bulunan kutuya okutup onaylatmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra sizi biraz korku, biraz heyecan, biraz keyifle adrenalin patlaması yaşayacağınız dakikalar bekliyor. Özellikle güneyde insanların neden küçük arabaları tercih ettiğini anlama zamanı. Ama tabii siz o arabalardan birinde değilsiniz ve bir yanınız uçurum, bir yanınız sarp kayalık. Yaklaşık 45 dakika sonra döndüğünüz bir viraj sonrası karşınıza hep o gelmeden baktığınız kartpostal görüntüsü çıkacak bir anda. O an bütün o yol yorgunluğunuzu unutacaksınız.

Positano’nun iki otobüs durağı var. Hangisinde inmeniz gerektiği otelinizi nereden ayırttığınıza bağlı. Tercihen Sorrento’dan gelirken ikinci durakta inmeniz sizi merdivenlerden bu seferliğine az da olsa kurtaracaktır. Binerken otobüsün bagajına kendi elinizle koyduğunuz valizinizi inerken de kendiniz bulup indirmek durumundasınız. Sıkışan trafiği umursamayan otobüs şoföründen boşuna bir yardım beklemeyin. Unutmayın ki artık iyiden iyiye Güney İtalya’dasınız. Herkes gibi siz de rahat olun.

Arabayla:

Herkesin bu konuda kişisel tercihlerine göre farklı bir fikri olsa da Positano’da araç başınıza gerçek anlamda bir bela olacağı için günübirlik kullanım dışında uzun süreli araba kiralamanın saçma olduğunu düşünüyorum. Kıyı şeridinde araba kullanmak sadece bol virajlı yollar yüzünden değil, aynı zamanda anlamsız derecede korkusuz olan otobüs şoförleri nedeniyle de oldukça tehlikeli. Gelir düzeyi daha yüksek olduğu halde araç kaportalarının hala Napoli’deki gibi kaza izleriyle dolu olmasının kuşkusuz başka bir nedeni var. “Biz ne yollarda kullandık, Positano da neymiş.” kafasında olanlara yerel gazetelerde sık sık yayaların da maalesef olaya karıştığı kaza haberleri çıktığını belirtmek isterim. Daracık çift yönlü yollar karşılıklı geçişlerde yaşanan sorun yüzünden sık sık tıkanabiliyor ve açılması oldukça uzun sürebiliyor. Özel araçla gelmek tabii ki çevreyi gezmede büyük rahatlık sağlayacaktır. Ama hem Positano’da hem de kıyı şeridi boyunca diğer kasabalarda büyük bir park yeri sorunu var. Yer bulsanız bile saatlik minimum 5€, günlük de yine minimum 20€ gibi bir rakamı gözden çıkartmanız gerekiyor. Napoli Havalimanı’ndan Positano’ya 63km olan yol özel araçla ortalama 1,5 saat sürüyor ve güzergah üzerinde paralı geçişler bulunuyor.

Dönüş İçin Alternatif:

Döneceğiniz gün kendinizi mutsuz, karamsar, isteksiz ve tüm bu nedenlerle de yorgun hissetmeniz olası. Son bir şımarıklık daha yapayım, bari acımla baş başa kalarak döneyim diyorsanız tatiliniz boyunca bolca göreceğiniz transfer şirketlerinden VIP kurulumlu Mercedes Vito’larla ortalama 100€ karşılığı Napoli Havalimanı’na özel transfer alabilirsiniz. Ya da iyi bir otelde kalıyorsanız bu hizmeti onlardan daha uygun fiyatlara bulmanız da mümkün.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir