cocco bello, cocco fresco!

Positano’da Nereden Denize Girilir?

Positano’nun iki plajı var:

Daha pahalı ve büyük olan ilki, fonunda Santa Maria Assunta kilisesinin bulunduğu Spiaggia Grande. Burada manzara o kadar güzel ki, adeta üzerinize akıyormuş gibi görünen kasabaya bakmaktan güneşlenmeye ve denize girmeye pek fırsat bulamayabilirsiniz. Sahil boyunca yan yana sıralanmış restoranların önündeki rengarenk şemsiyelerin bölüm bölüm farklı işletmelere ait olduğunu fark edeceksiniz. Kişi başı ortalama 13€ ödeyeceğiniz şezlonglara ne yazık ki duş, giyinme kabin ve tuvaletler dahil değil. Plaj girişlerinde gördüğünüz duşları çalıştırmak için sakız makinesine para atar gibi her defasında valfin üstündeki kutucuğa 50 cent atmanız gerekiyor. Tuvalet ve kabinler ise plajın sonundaki bungalovlarda bulunuyor ve kullanmak için yine her seferinde 50 cent ödemeniz gerekiyor. Sahildeki otellere ait kabin ve tuvaletleri kullanmak istiyorsanız restoranlarında birşeyler yiyip içmeniz şart. Çünkü işletmeler dışarıdan gelenlere pek misafirperver davranmıyor. Burası özellikle yüksek sezonda o kadar kalabalık oluyor ki, bir gün öncesinden şezlongunuzu ayırtmazsanız yer bulmanız bile mümkün olmayabiliyor.

Küçük plajın adı ise Spiaggia Fornillo. Spiaggia Grande’nin feribotların yanaştığı tarafına doğru yürürken hemen sağınızda Dovo Dei Saraceni adında, oldukça güzel bir manzarası olduğunu düşünmeden edemeyeceğiniz bir otel göreceksiniz. Yazının hemen altındaki merdivenlerle çıkılan küçük bir patika sahilin diğer tarafına doğru müthiş bir manzara eşliğinde devam edip sizi küçük plaja götürecek. Yaklaşık 10 dakika yürümeniz gereken bu yol özellikle sıcak aylarda size zor gelebilir. Ancak patika üzerinde bulunan dinlenme köşelerinde soluklanıp birkaç fotoğraf çekmek bile burada kaçırmak istemeyeceğiniz şeylerden biri olacak. Üstelik plajda şezlonglara kişi başı ortalama 8€ ödeyecek, bu fiyata duş, giyinme kabini ve tuvalet de dahil olduğu için oldukça rahat edeceksiniz. Spiaggia Fornillo çok daha bakir bir bölgede ve doğayla iç içeliği bozulmamış durumda. Denize doğru uzanan kalesiyle yine oldukça güzel bir manzaraya sahip. İşletmelerde çalışanlar çok güler yüzlü ve yardımsever. Restoranlarda Positano geneline göre uygun fiyatlara oldukça lezzetli İtalyan yemekleri yemeniz mümkün. Yine bir gün önceden yer ayırtmak ön sıradaki şezlonglarda yer bulmak adına daha iyi olacaktır. Çalışanlarıyla, servisiyle, yemekleriyle ve olanaklarıyla dört dörtlük olan Pupetto Cafe’yi öneririm.

Genel olarak buradaki denizden Ege ve Akdeniz sahillerimizdeki gibi yumuşacık kumlar, on metre derinliği cam gibi görebildiğiniz berrak sular beklemeniz hayal kırıklığı yaşamanıza neden olacaktır. İki plaj da çakıllardan oluşuyor ancak küçük plaj bu konuda biraz daha şansız. Çakıllar diğer plaja göre burada yer yer epey daha büyük olabiliyor. İki plajda da sahil boyunca demirlemiş olan irili ufaklı tekneler yüzerken can sıkıcı olabiliyor. Ancak tekne sorununun küçük plajda daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Havlunuzu kapıp hiçbir yere şezlong ücreti ödemeden plajların işletmeler tarafından işgal edilmemiş bölümlerinden denize girip güneşlenmeniz de mümkün. Sahilde uzun zaman geçirmekten sıkılanlar için çok daha iyi bir tercih olacağı bile söylenebilir.

Ama lütfen en sıcak günlerde bile plajlar arasında ışık hızıyla mekik dokuyan amcanın “cocco bello cocco fresco” sözlerine kulak verin ve sıcaktan bunaldığınızda buz gibi taze hindistan cevizlerinden yemeyi unutmayın. Döndüğünüzde bu cümle bir tekerleme gibi hep aklınızda olacak..


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir