Valizinizde Yer Açın

Positano’dan Ne Alınır?

Herşeyden önce İtalya’ya gidip parmesan ve makarna almadan dönmek epey ayıp sayılıyor, bilin. Napoli taze makarnalarıyla ünlü bir yer olduğu için havaalanı free shopunda 2-5€ arası oldukça güzel makarnalar bulmanız mümkün. Ancak biraz daha fazla ödeyip Amalfi kıyılarından limonlu, biberli, kalamar mürekkepli gibi daha yöreye özgü ve daha az fabrikasyon olanlarını da alabilirsiniz.

Fotoğrafları artık Positano simgelerinden biri haline gelen Delicatessen marketinden ise iyi bir kalite olarak sayılan 24 ay dinlendirilmiş parmesanlar ve İtalya’ya özgü şarküteri ürünleri satın alabilirsiniz. Market, Via dei Mulini üzerinde önünüzü kesen merdivenlerin hemen yukarısında.

Napoli’de oldukça sevilen romlu ve limoncellolu baba tatlılarını Santa Maria Assunta kilisesi merdivenlerinden aşağı inerken sağınızda kalan marketten süslü kavanozlar içinde alıp uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Limoncello almak için havaalanına kadar beklememeniz önemli. Marketlerde İtalya haritasını simgeleyen minik çizme şeklinde şişelerdeki hediyelik versiyonları gayet başarılı ve fiyatları 5-12€ arasında değişiyor. Ancak Amalfi’ye de yolunuz düşecekse limoncello ve kavunlu versiyonu olan meloncellonun çok daha yerel üretimlerini 10€’ya 70cl gibi çok daha ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. Positano’da fiyatların üzerine en az 5€ daha koymanız gerekiyor. Buraya kadar tüm anlattıklarımı Sorrento’da yerel bir marketten çok daha uygun fiyatara bulabileceğinizi de eklemek istiyorum.

Positano’da geç saatlere kadar açık olan şıkır şıkır o kadar çok mağaza var ki gezerken geçirdiğiniz zamanın farkına bile varamayacaksınız. Limon desenli mutfak tekstilleri, limon kokulu ve limon şeklinde mumlar, sabunlar, limon baskılı likör bardakları, duvar süsleri, rengarenk ve işlemeli şile bezlerinden yapılan elbise ve fularlar adeta kasabanın süsü haline gelmiş durumda. Alacağınız bir cam ürününün üstünde Paşabahçe logosu görürseniz şaşırmayın. İtalya’da Paşabahçe oldukça seviliyor ve ödüllü mağazaları bulunuyor.

Sadece Positano’da bulabileceğiniz iki sanat eseri kıvamında ürün var. İlki el yapımı sandaletler. Neredeyse her sokakta görebileceğiniz salaş dükkanlarda ayak ölçünüzü alıp nasıl ve ne renk bir ürün istediğinizi dinleyen ustalar siz hemen oradaki dinlenme köşesinde oturup onu izlerken yaklaşık on dakika içinde sandaletinizi yapıp teslim ediyor. Capri adasından biraz daha farklı ve daha sade olan adaya özgü versiyonlarını da bulmanız mümkün.

İkincisi ve asıl ünlü olanı ise seramik eşyalar. Santa Maria Assunta kilisesinin majolica kubbesi gibi Positano manzaralarıyla ince ince işlenmiş minicik süs tabaklarından, kasabada restoranlarda da görebileceğiniz masalara kadar oldukça geniş seçenek mevcut. Olur da fiyatlarını duyup vazgeçmez ve almaya karar verirseniz koskoca masayı nasıl eve götüreceğim diye üzülmeyin. Teslimat için neresi olursa olsun adresinizi bırakmanız yeterli. Hiçbir zarar gelmeyeceğinin garantisini vererek dünyanın dört bir yanına yaptıkları teslimatları göstereceklerdir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir