Gezmeye Doyamayınca

Positano’da Ne Yapılır?

Positano’dan diğer Amalfi kasabalarına sitalarla gidebileceğiniz gibi deniz ulaşımını da tercih edebilirsiniz. Böylece tüm kıyı şeridini izleme imkanı da bulacak, İtalyanların dik yamaçlara gösterişli evlerin yanında adeta uçurumda asılı duran köprüler ve yollar yapma konusunda da ne kadar usta olduklarını göreceksiniz. Ulaşım için yerli ve yabancı turistler tarafından en çok Travelmar adındaki şirketin feribotları kullanılıyor. Spiaggia Grande girişinden Hotel Covo dei Saraceni’ye doğru devam ederseniz feribotların yanaştığı yerde bulunan bilet gişelerini görebilirsiniz. Positano’da kalıp günübirlik olarak diğer kasabalara geçecekseniz gidiş-dönüş bilet almanız daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Amalfi’ye tek yön için ödeyeceğiniz tutar 8€. Dönüş biletlerinizin ayrı olarak basılacağını ve İtalya’da her yerde ve her tür ulaşımda olduğu gibi biletlerinizi yolculuk boyunca yanınızda bulundurmanız gerektiğini hatırlamakta fayda var. Feribotu Sorrento’dan Salerno’ya kadar tüm duraklar için kullanabilirsiniz.

Ünlü Capri adasına gitmek için kumsal girişinde bilet gişesini bulabileceğiniz Capri Jet’i tercih edebilirsiniz. Tek yön fiyatı 17,5€ ve yolculuk ortalama 25 dakika sürüyor. Ancak 15 kişiye ulaşan bir grup haline gelirseniz bu fiyat 13,4€’ya düşebiliyor. Capri Jet aynı zamanda Napoli’ye gitmek için de kullanılabilir. Capri üzerinden Napoli’ye 29€ ve Sorrento üzerinden ise 23€ ödeyerek gidilebiliyor. Ancak Nisan ayından önce bu ulaşımı kullanmanız maalesef mümkün değil.

Ayrıca vaktiniz varsa günlük tekne turlarıyla çevrede bulunan küçük adacıklara ve mağaralara düzenlenen gezilere katılabilirsiniz.

İtalyanlara göre en büyük eğlence kalabalık bir sofra, tüm gece sürecek bir sohbet, güzel yemekler, güzel bir şarap ve keyifli bir mekandan ibarettir. Ancak Positano’da bundan biraz daha farklı bir eğlence arayanlar için oldukça iddialı bir adres var. Spiaggia Grande kumsalı boyunca kayalıklara doğru yürüdüğünüzde Moria’nın parolası söylenince ışıldayarak açılan kapısı gibi girişi olan Music On The Rocks adlı gece kulübünü bulacaksınız. Giriş için ayrı bir ücret bulunmayan mekanda eğlencenin başlaması için gece geç saatlere kadar beklemeniz gerekiyor. Ancak bu sırada buradan muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Positano takı tasarım mağazaları ve sanat galerileriyle de oldukça ünlü. Gezerken önünüze çıkacak sanat galerilerinde ufak birer mola vermeyi ihmal etmeyin.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir