Avrupa’nın Kalbi

Prag Coğrafyası

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag insanın üzerinde bıraktığı büyüleyici etkisiyle kuşkusuz dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Eski şehir o kadar iyi korunmuştur ki insana ilk olarak bir film setinde olduğu, vakit geçtikçe de bir masalın içinde yaşadığı izlenimini verir. Güneş battığı halde geç saatlere kadar safir gibi parlayan gece mavisi gökyüzünü delen gotik çatılar ister istemez “Acaba şu köşeden bir vampir çıkar mı?” düşüncelerine sevk eder. Hem ürkütücüdür, hem dingin, huzurlu ve güvenilir. Şehir o kadar insan için ama o kadar da doğayla bir bütün yapılanmıştır ki evinizin bahçesinde oturuyormuş hissiyle saatlerce kalabilirsiniz bir duvarın dibinde, bankta ya da köprü duvarının üstünde. Bazı mekanların bir koku, bir müzik ya da bir obje gibi bir tetikleyenle insanı içinde bulunulan ana götürebilen kendisine has güçlü hisleri vardır. Prag bu baskın özelliğiyle gidip döndüğünüz bir şehir olmaktan öteye kendisini taşır.

Kuğulu Vltava Nehri üzerine kurulan şehir tarih boyu Avrupa’nın Kalbi, Yüz Kuleli Kent, Şehirlerin Anası, Altın Şehir, Masal Şehri gibi isimler almıştır. Turistik bölgeleri Eski Kent, Kale Bölgesi, Küçük Mahalle, Yeni Kent ve Yahudi Mahallesi olarak beş başlıkta toplanıyor olsa da bu gözünüze kocaman bir kent getirmesin. Ortalama bir tempoyla dört günde gezebileceğiniz tüm bu bölgeler arasında toplu taşıma kullanma ihtiyacı bile hissetmeyeceksiniz. Yürümek zaten hemen her şehirde olduğu gibi burada da hakkını vererek gezmenin en iyi yolu.

Özellikle son birkaç yılda değişen iklim şartları nedeniyle kışın yoğun kar yağışından sonra havaların ısınmasıyla eriyen karlar Elbe Nehri boyunca Avrupa kentlerinde su baskınlarına neden olmuştur. Prag en son 2013 yılında bu sellerden oldukça etkilenmiş, ölen, yaralanan ve kaybolan insanların haberleri bizim basınımıza da yansımıştır. Baskınların Karl Köprüsü gibi tarihi eserlere zarar vermesini engellemek için her sene farklı önlemler alınmakta ama bir yandan da bu önlemlerin taktir edilecek şekilde yapıların orijinalliğini bozmamasına dikkat edilmektedir.


 

2 thoughts on “Avrupa’nın Kalbi

  1. Verilen bilgiler çok yararlı bilgiler.
    Bunun için teşekkür ediyorum.
    ÇEKÇE Temel İfadeler bölümünde hem orjinal sözcüğün yazılması hem de okunuşunun veriliyor olması gerçekten çok çok yararlı oluyor.
    Bu bölümün biraz daha genişletilmesini rica ediyorum.
    Başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir