Seçenekler Seçenekler..

Prag’a Nasıl Gidilir?

Diyelim ki bugüne kadar aklınızda olmasa bile Prag’a da bir gidelim diyerek hayatınızın en doğru kararlarından birini verdiniz. Neredeyse tüm yerel havayolu şirketlerinin İstanbul’dan direkt uçuşları bulunduğu için aynı zamanda da şanslısınız demektir. Çünkü eğer yeteri kadar erken davranır ve kampanyaları takip ederseniz uygun bir bilet düşürmeniz çok daha yüksek ihtimal. Ben öyle bilet kovalamakla uğraşamam diyorsanız çok fazla araştırmadan ilkbahar ve sonbahar ayları için kişi başı gidiş dönüş ortalama 150-200€’ya bilet almanız mümkün.

Ancak vize konusunda biraz dikkatli olmak gerekiyor. Schengen bölgeleri arasındaki geçişlerin sorun olması gündeme gelmeden önce dahi başka ülkeden alınan Schengen vizelerinin, alınan ülkeye giriş çıkış yapılsa bile, Çek Cumhuriyeti’ne girişte sorun yaşatabildiğine dair oldukça fazla örnek var. İnternette ufak bir araştırmayla pasaport kontrolünden geri döndürülen insanların ilk ağızdan hikayelerine ulaşabilirsiniz. Bunun çözümü direkt Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak. Zaten istisnalar haricinde konsolosluğun sadece konaklanılacak süre kadar vize veriyor olması da ne kadar titiz olduklarını gösteriyor.

Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren uçak yolculuğu sonrası şehrin 19km dışında bulunan Prag Havaalanı’na ulaşacaksınız. İlk olarak yapmanız gereken burada euro geçmediği için otelinize ulaşmakta kullanacağınız araca göre küçük bir miktar para bozdurmak. Küçük miktar diyorum çünkü havaalanında kur oldukça düşük ve asıl harcayacağınız tutarı şehirde bozdurmanız çok daha karlı olacaktır.

Araç kiralamak isteyenler için yaş sınırının 21 olduğu ve en az bir yıllık sürücü lisansı gerektiğini hatırlatalım. En güvenli yol gitmeden önce bilinen uluslararası şirketlerden aracınızı ayarlamaktır. Ancak Prag küçük ve gezilecek yerlerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu bir kent olduğu için bunun çok gereksiz bir masraf olacağı kanısındayım. Özellikle büyük kentler söz konusu olunca araba kiralamanın elzem olacağı bir yurtdışı rotası da bulamadım aslında. Kendinizi bir kavanozun içine kapatıp soyutlamayın. Yürüyün, toplu taşıma araçlarını kullanın, havasını koklayın, dilini duyun, insanlarıyla yan yana gelin. Farklı bir hayatı deneyimlemek üzere buradasınız..

Otelinize ulaşmak için taksi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. 40 korunadan açılan taksimetre kilometre başına 28 ve beklediği dakika başına da 6 koruna yazacaktır. Havaalanından şehir merkezine ortalama 600 koruna tutar ancak binmeden önce pazarlık yapmak çoğu ülkede olduğu gibi burada da işinize yarayabilir. Prag’da çoğu önerilmemekle birlikte birçok taksi firması var. Üzerinde AAA yazan taksiler en güvenilir olanları. Firmanın akıllı telefonlar için bir aplikasyonu da mevcut.

Bir diğer seçenek de dünyanın en hızlı yürüyen merdivenlerine sahip metrosu. Tünellerden esen fırtına kıvamındaki serin rüzgarlar saçınızı başınızı savururken, ayağınızı iki basamağı birbirinden ayıracak çizgiye getirmeyerek doğru anda doğru adımı atmaya çalışmak oldukça eğlenceli. Yaşlı başlı insanlar bu merdivenlere nasıl biniyor demeyin, oldukça başarılılar. Eğer metroyu konaklamanız boyunca kullanacaksanız siz de bu tempoya kısa sürede alışacaksınız ve döndüğünüzde bizim yürüyen merdivenlerimiz can sıkıcı derecede yavaş gelecek. Metronun hemen girişinde bulunan ve yalnızca bozuk parayla çalışan makinelerden kullanmak istediğiniz süreye uygun bileti almanız mümkün. Tüm toplu taşımalarda geçebilecek olan 30 dakikalık bilet 24 koruna, 90 dakikalık 32, 24 saatlik 110 ve üç günlük bilet 310 koruna tutarında. Yani metroyu çok sık kullanmayacaksanız diğer Avrupa kentlerindeki gibi üç günlük bilet almanın sizin için karlı değil aksine daha pahalı olacağını unutmayın. Biletleri ayrıca gazetecilerden, büfelerden ve otellerden de satın alabilirsiniz. Biletinizin türü ne olursa olsun sadece ilk binişte gişelerdeki minik sarı kutucuklara onaylatmanız gerekiyor. Bunun için zorunluluk yok gibi görünse de sivil giyimli görevliler sık sık bilet kontrolü yapıyor ve geçerli bileti olmayanlara 800 koruna tutarında ceza kesiyor. Böyle bir uygulamaya denk gelirseniz görevliden kimlik sormayı ve eğer ceza ödeyecekseniz de makbuz istemeyi unutmayın. Sabah 4:45’te başlayan seferler gece yarısına kadar devam ediyor. Ancak metro istasyonlarını bulmak sorun olabiliyor çünkü alışmış olduğumuz gibi şehrin her yerinde kocaman metro yazıları maalesef bulunmuyor. Kent eski ve koruma altında olduğu için bazı metro çıkışları binaların alt katından veriliyor. Defalarca önünden geçip biri size göstermeden fark edememeniz bile mümkün olabiliyor. Yerel halk bu duruma alışık olduğu için sormaktan çekinmeyin. Yine her kentte olduğu gibi yanınızda bir metro haritası bulundurmakta fayda var.

En sık kullanılan Cedaz isimli havaalanı shuttle otobüsleri sabah 7:30 akşam 7:00 arasında yarım saatte bir hareket ediyor ve Namesti Republiky yakınlarına kadar gidiyor. Bir el çantası ve bir valiz ile birlikte kişi başı ücreti ise 150 koruna. Yolculuk ortalama 40 dakika sürüyor.

Hemen havaalanı çıkışından kalkan 119 numaralı otobüsler sabah 4:15’ten gece yarısına kadar çalışıyor ve 20 dakikada A metro hattının başlangıcı olan Dejvicka istasyonuna varıyor. Bu hat üzerinden otelinizin bulunduğu yere göre istediğiniz hatta aktarma yapmanız mümkün.

Tüm toplu taşıma haritalarının baskı alınabilir versiyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir