Çek Korunasını Seviyoruz

Prag’da Ne Kadar Harcanır?

Önceki yazımda da belirttiğim gibi Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para birimi olan Çek korunası (ya da kron) kullanıyor. Bu euronun hiç geçmediği anlamına gelmiyor ancak koruna ile ödeme yaptığınızda çok daha karlı çıkıyorsunuz. Çünkü herhangi bir ürünü euro ile almak istediğinizde aynı ürüne vereceğiniz korunadan daha yüksek bir rakam isteniyor. Üstelik koruna kullanarak yaptığınız ödemelerde “Peki aslında biz şimdi ne kadar ödemiş olduk?” diye düşündüğünüzde Türk lirası hesabı yapmanız çok daha kolay. Tek yapmanız gereken bir sıfır atmak. Biz toplum olarak sıfırlara alışığız ancak olur da minicik bir hediyelik eşyanın 100 koruna olduğunu öğrendiğinizde gözünüz korkarsa aslında 10 lira ödüyor olacağınızı unutmayın.

Eurolarınızı korunaya çevirirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle tabii ki de döviz bürosu ya da banka dışında hiçbir yerde döviz bozdurmamalısınız. Zira paranızı ben bozabilirim diyerek insanları dolandırmaya çalışanlara denk gelebilirsiniz. Döviz bürolarında bile belirtilen kurun çok altında bozdurma ihtimaliniz var ne yazık ki. Bu yüzden haritanızda yerini not alacağınız bir iki güvenilir yer dışındakilerden mecbur kalmadıkça uzak durun. Yine de diyelim ki tahmin ettiğinizden fazla harcadınız ve o an bir miktar daha korunaya ihtiyacınız oldu. O zaman da banknotlarınızı elinizden bırakmadan görevliyle karşılığında tam olarak ne kadar alacağınızı konuşun ve fiyatta anlaşmadan eurolarınızı bankoya koymayın. Çünkü panolarda belirtilen tutar belli bir miktarın üstü için geçerli olabiliyor ve siz daha küçük bir rakam bozdurduğunuzda daha düşük bir kurdan hesaplayabiliyorlar. Ya da ciddi bir komisyon alıyorlar ve siz korunalarınızı aldıktan sonra itirazlarınızı hiçbir şekilde kabul etmiyorlar. Öyle kocaman rakamlar bozdurmaya da gerek yok. Hem şehir küçük olduğu için gerekirse belirleyeceğiniz yerden tekrar bozdurabilirsiniz, hem de yeme içme uygun fiyatlı olduğu için hediyelik olayını abartmadığınız sürece tahmin ettiğinizden daha az harcıyor olduğunuzu fark edeceksiniz.

Kişisel olarak önerebileceğim güvenilir döviz bürolarından ilki Karl Köprüsü’nün Kale tarafında. Tam olarak şurada bulunan ve aynı zamanda hediyelik eşya da satılan Atilla Empire Exchange Office. Genelde Türkiye’den giden turlar da burayı tavsiye ediyorlar çünkü sahibi Türk kökenli bir Makedon ve gayet iyi Türkçe konuşabiliyor. İkincisi şurada köprünün eski kent tarafında bulunan Mango Exchange yazan yer. En yüksek kuru veren yerlerden biri olduğunu birçok kişiden duydum. Mustek metro çıkışına çok yakın olduğu için bulmak da epey kolay olacaktır. Bunlar dışında bankalar da güvenilir seçenekler arasında ancak yine komisyon tutarını sormayı atlamamak lazım. Havalimanı dışında paranızı nereye bozdurursanız bozdurun 1 euro – 26 Çek korunası kurunun aşağısını kabul etmeyin. Maalesef kente ulaşmakta kullanacağınız biletinizi almak için havalimanındaki 23 korunalık kuru kabul etmek durumunda kalacaksınız.

Dönüşte elinizde kalan korunalarınızı “Prag’a bir daha geleceğim nasıl olsa, dursun.” diye hülyalara dalıp Türkiye’ye getirmeye karar vermezseniz yine döviz bürolarından euroya çevirebilirsiniz. Bu işlemi sorunsuz yapabilmek için koruna alırken size verilen makbuzları saklamanız gerekiyor. Çünkü bürodaki görevli sizden bu belgeyi talep edebiliyor.

Sizi bu kadar uğraştırmış olsa da korunalarınızı sevin. Çünkü Türk lirası karşılığında euroya oranla çok daha masum bir kuru olması sayesinde Avrupa’da yapabileceğiniz en hesaplı seyahatlerden birini size sağlayacak. Fiyatlar bizimkine yakın olduğu için harcayacağınız tutar İstanbul’daki bir turistin bütçesini çok fazla aşmayacak. Tabii yine olanaklar ve tercihleriniz doğrultusunda astronomik rakamlara çıkmak mümkün.

Konaklama, yeme içme, alışveriş ve ulaşım gibi giderlerin fiyatlarını öğrenmek için ilgili alt başlıklara bakabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir