Çevre Bölgeler

PRAG; ÇEVRE BÖLGELER

Şehir merkezi olarak nitelendirebileceğimiz beş ana bölgenin yanında tarihsel açıdan diğerleri kadar önemi olan çevre bölgelere de ufak yolculuklarla ulaşabilirsiniz.

VYSEHRAD

Vysehrad sözcük olarak “yüksek kale” anlamına gelmektedir. Burası rivayete göre efsanevi Prenses Libuse’nin rüyasında Prag’ı kurduğunu gördüğü, yani masallarla örülü kentin ilk masalının başladığı yerdir. Kentin kuruluşuna dair anlatılan tüm efsanelerin ana mekanı ve gerçekte de uzun süre şehrin yönetildiği kaledir. Ancak kazılarda kalenin tarihi henüz 10. yüzyıla kadar dayandırılabilmiştir. IV. Karl 14. yüzyılda iktidar merkezini Hradcany’e taşımış olsa da Premyslid soyundan gelen annesi için bölgeyi canlı tutmaya devam etmiştir.

Yeni Kent’in biraz daha güneyinde, Vltava Nehri’nin doğusunda kalan bölgeye ulaşım maalesef biraz efor gerektiriyor. Kırmızı metro hattı ile Vysehrad, 6,7,18,24 tramvay hatları ile Albertov ya da 3,7,17 hatları ile Vyton duraklarını kullanarak en yakın noktaya erişebilirsiniz. Sonrasında tabelaları takip ederek yaklaşık 10 dakika kadar yürüyeceğiniz bir parkur sizi bekliyor olacak.

Barok Leopold Kapısı, kentin en eski yapılarından biri olan 11. yüzyıl tarihli Aziz Martin Rotundası, Smetana’nın Vltava adlı eserinin melodileri ile çalan çanlarının mutlaka dinlenmesi gereken Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi ve ünlü ustaların heykelleriyle çevrili Ulusal Mezarlık burada göreceğiniz önemli eserler arasında. Antonin Dvorak, Bedrich SmetanaKarel Capek, Jan Neruda ve Alphonse Mucha gibi birçok ünlü Çek ismin mezarları burada bulunmaktadır.


 

ZIZKOV

Prag Ana Trenyolu İstasyonu’nun doğusunda kalan bölge daha çok işçi sınıfı ve öğrencilerin yerleşim yeridir. Bu nedenle de yerel tadları çok uygun fiyatlarla bulmak mümkün. Ayrıca birçok underground eğlence mekanı da bulunmaktadır. Bölgeye 11 numaralı tramvay ya da yeşil metro hattı üzerinde bulunan Jiriho z Podebrad durağını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bu durak sizi aynı isimdeki şirin bir meydana çıkaracaktır. Meydanın ortasında 20. yüzyıl yapımı mezar taşı şeklindeki saat kulesiyle dikkat çeken post modern bir yapı olan Kutsal Kalp Kilisesi bulunur. Kilisenin altı büyük çanından sadece iki tanesi orijinaldir. Diğer dördü Naziler tarafından silah yapımında kullanılmak üzere eritilmiştir.

Meydandan biraz kuzeye yürüdüğünüzde Kale Bölgesi’nden bile rahatlıkla görünen Televizyon Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Yapımı 1989 yılında tamamlanan 260 metrelik kule kentin en yüksek yapısıdır. İki hızlı asansör sizi kısa sürede 93 metre yukarıdaki bir restorana çıkarır. Tüm kenti adeta bir harita gibi görebileceğiniz seyir terasına 10:00-23:30 saatleri arasında 150 koruna ücret karşılığı çıkabilirsiniz. Ayrıca 2000 yılında yapılan 10 adet kuleyi tırmanan bebek heykeli de oldukça ünlüdür.

Biraz daha kuzeyde yerel halkın hafta sonları yürüyüş mekanı olarak kullandığı Zizkov Tepesi adını Husçu önder Jan Zizkov’dan alır. Oldukça güzel bir kent manzarası sunan tepenin en üstünde bulunan Zizkov’un at üstündeki heykeli, dünyada bu betimlemeyle bulunan en büyük üçüncü bronz heykeldir.


 

VINOHRADY

Zizkov’un güneyinde, Vysehrad ile arasında kalan eski kraliyet üzüm bağlarının bulunduğu bölge bugün Çek burjuvazisinin yerleşim yeridir. Yeşil metro hattı ya da 4,10,16,22 numaralı tramvay hatları üzerinde bulunan Namesti Miru (Barış Meydanı) durağı sizi bölgenin merkezinde aynı isimdeki meydana çıkaracaktır.

Meydanın doğu ucunda bulunan 1892 yapımı gotik Ludmilla Kilisesi’nin 60 metrelik kuleleri bölgenin hemen tamamından görülebilmektedir. Meydanın kuzeyinde ise 1905 tarihli barok Vinohrady Tiyatrosu bulunmaktadır. Ayrıca kentin bu bölgesinde birçok seçkin kulüp ve barı bir arada bulabilirsiniz.


 

MOZART MÜZESİ

Vltava Nehri’nin batısında, Yeni Kent’in hemen karşısındaki tepede yer alan Villa Bertramka, Wolfgang Amadeus Mozart’ın müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Bağların içinde bulunan bu yazlık saray 1787 yılında ağırladığı bestecinin ünlü eseri Don Giovanni’yi burada bitirmesi üzerine ünlenmiştir. Yaz aylarında 10:00-17:00 saatleri arasında açık olan müzenin giriş ücreti 50 korunadır. Müzeye sarı metro hattı ve 7,9,12,16,20 tramvay hatları üzerinde bulunan Andel durağını kullanarak ulaşabilirsiniz.


 

TROJA SARAYI

Vaktiniz kısıtlı değilse biraz daha uzaklaşarak Vltava Nehri’nin kentin kuzeyine uzandığı bölgede bulunan görkemli Troja Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ulaşım için iki alternatifiniz mevcut. Kırmızı metro hattı üzerindeki Holesovice durağında aktarma yapıp 5,17 ve 25 numaralı tramvay hatları ile Trojska durağına kadar gidebilir ya da 112 numaralı otobüse binerek Zoologická Zahrada durağında inebilirsiniz. 1678 yılında Sternberg ailesinin yazlık sarayı olarak inşa edilmiş yapı bugün Prag Resim Galerisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Hafta sonları 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır ve giriş ücreti 100 korunadır.


 

PRAG HAYVANAT BAHÇESİ

Sarayın biraz batısında 1931 yılında 69 hektarlık bir alana kurulmuş olan Prag Hayvanat Bahçesi yer almaktadır. Kişisel olarak hayvanat bahçelerini pek tasvip etmiyor olsam da burada bulunan 650 türden 5000 hayvanın hatırı sayılır bir kısmının tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altında olan türlerden oluştuğunu ve oldukça iyi bakıldıklarını da belirtmek durumundayım.


Prag seyahatinizde gezebileceğiniz diğer bölgeler için lütfen aşağıdaki ilgili linklere göz atın;

Kale Bölgesi, Küçük MahalleEski KentYahudi MahallesiYeni KentÇevre Kentler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir