“evet” garantili en kritik ipucu

Prag’da Ne Yapılır?

Prag, her biri farklı kitlelere hitap eden ve alanlarında dünya çapında kendinden söz ettirecek kadar başarılı olan birçok eğlence seçeneğini bir arada barındırmasıyla herkesin kendine göre bir alternatif bulmasına olanak tanır. Bu da kilometrelerce yürüyüp hala gezmeniz gereken tarihi yapılar kaldığı, hediyelik eşya mağazalarını talan edip hala gözünüze almak istediğiniz şeyler çarptığı, orada da içelim burada da yiyelim demekten beğendiğiniz yere henüz ikinci kere gitmeye fırsatınız olmadığı halde hala önünüzde yapabileceğiniz birçok şey olduğu anlamına gelir.

Karadan Kent Gezisi

Öncelikle kenti gezmek ve muhteşem manzaranın tadını değişik açılardan çıkarmak için birçok farklı yolunuz olduğunu söylemekle başlayalım. Kentin tramvay ağı o kadar gelişmiştir ki bu toplu taşıma aracını kullanmak gideceğiniz her noktaya ulaşımın en kolay yolu olduğu gibi çok güzel bir kent gezisi imkanı da sunar. Eski Kent Meydanı’nda stantları bulunan faytonlarla ise kentin bu bölümde bir gezinti yapmak için ödemeniz gereken ortalama tutar saatlik 600 koruna olacaktır. Ekstra ücret ödeyerek faytonun sizi otelinizden almasını, İngilizce hizmet veren bir tur rehberinin size katılmasını ya da gezinizi daha romantik yapmak istiyorsanız arabaya güller eklenmesini talep edebilirsiniz. Bu turu 1930’lardan kalmış üstleri açık antika arabalarla yapmak isterseniz tercih ettiğiniz arabaya göre fiyatlar bir saat için ortalama 1000 korunadan başlayacaktır. Yine Eski Kent Meydanı’nda ilgi alanınıza göre bir tematik tur bulma imkanınız da var.

2001 yılında yüzyılın buluşu olma umutlarıyla kamuoyuna tanıtılıp beklenen ilgiyi görmeyince bir hayal kırıklığına dönüşen, kendini dengeleyebilen iki tekerlekli bir tür ulaşım aracı olan segway hala üretiliyor olmasını sanırım büyük ölçüde Prag’a borçlu. Kenti gezerken yanınızdan vızır vızır geçen segway turlarından bir turist olarak sizlere bile gına gelecekken yerel halkın durumdan ne kadar şikayetçi olduğunu tahmin etmek güç değil. Belediye seçim kampanyalarında bu turların kaldırılması verilen popüler vaatler arasına bile girmiş durumda. Bu nedenle segway turlarına katılmak için saatlik 1000 korunanın yanında biraz da küfür yemeyi göze almanız gerekiyor.


 

Nehirden Kent Gezisi

Kentte gezinti yapmanın en romantik ve size farklı açılardan fotoğraf çekme imkanı sunacak olan yolu Vltava Nehri’nde gidip gelen yemekli gezi tekneleri. Parizska Caddesi boyunca kuzeye yürüdüğünüzde hemen önüne çıkacağınız Cechuv Köprüsü’nden kalkan turlar günün farklı saatlerinde ve farklı içeriklerde olmak üzere birçok seçenek sunar. Öğle vakti 45 dakikalık basit bir nehir turundan gece müzikli yemeklere ya da lüks bir teknede baş başa yapacağınız romantik bir yemeğe kadar değişen paketlerin fiyatları 250 korunadan 60000 korunaya kadar çıkabilir. Ve evet, yeri gelmişken söyleyelim, şu ana kadar konusu geldikçe belirtmiş olduğum gerek şehrin gotik kulelerinde, gerek faytonla alınacağınız baş başa geçireceğiniz bir akşam yemeğinde, gerekse nehirdeki teknelerde sunulan özel paketlerden de anlayacağınız üzere Prag romantik evlenme teklifleri organizasyonu konusunda gerçekten profesyonel. Mekanların internet sitelerinden bütçenize göre tercih edebileceğiniz birçok alternatifle daha siz kente ayağınızı basmadan kırk yıl böbürlenmenize malzeme çıkaracak masallara yakışır bir evlenme teklifine imza atmanız mümkün. Vakit tamam diyenler kaçırmasın.

Eğer hava yeterince güzelse Slav Adası’ndaki tesisten deniz bisikleti ya da kano kiralayarak nehirde sakin bir gezintiye çıkabilirsiniz. Saatliği ortalama 70 koruna olacak bu aktivite aynı zamanda nehir üzerinde kuğularla birlikte yüzüyor gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Küçük Mahalle’de bulunan Kafka Müzesi’nin nehir tarafına geçtiğinizde kuğuların dinlenmek ve insanların da onları beslemek için geldiği nehir seviyesinde minik bir park olduğunu da ekleyelim.


 

Karl Köprüsü

Yılın her vakti hareketliliğini koruyan Karl Köprüsü keyifli vakit geçirmeniz için başlı başına yeterlidir. Kenti gezerken gün içerisinde bile sık sık üzerinden geçeceğiniz köprüde ufak molalar vermeyi ihmal etmeyin. Her seferinde değişen gün ışığıyla farklı bir manzaraya şahit olabilir, aynı noktadan farklı fotoğraflar çekme olanağı bulabilirsiniz. El yapımı ürünler satan tezgahlara bakabilir, portrenizi çizdirebilir, müzisyenleri dinleyebilirsiniz.


 

Kültür Sanat Etkinlikleri

Yüzyıllardır önemli bir konser alanı olarak kabul edilen kent bugün hala bu özelliğiyle haklı olarak övünmektedir. Rudolfinum ve  Klementinum gibi büyük sanat merkezlerinin yanısıra kiliselerin hemen hepsinde akşamları düzenlenen klasik müzik konserlerinde kentin yetiştirdiği önemli isimleri uygun bilet fiyatlarıyla izleyebilirsiniz. Ortalama bir saat süren konserler aynı zamanda sizin için iyi birer dinlenme molası olacaktır. Ayrıca dünyaca ünlü opera, bale, black light ya da kukla gösterilerini izlemek için de doğru adrestesiniz. Nerede ne izleyebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen Prag’da Nereler Gezilir sekmesindeki bölgelere göz atın.

Kukla tiyatrosu izlemek isterseniz en doğru tercih Karl Köprüsü’nden Eski Kent Meydanı’na doğru giden dar sokakta sağ tarafınızda kalacak olan Prag Ulusal Marionette Kukla Tiyatrosu olacaktır. Üç kuklanın süslediği kapısı adeta şehrin simgelerinden biridir. Çocuklar için de unutulmaz bir deneyim olacak gösterilerin bilet fiyatları ortalama 600 korunadır.

Vaktiniz ve ilginiz varsa sanat galerilerini gezmeyi ihmal etmeyin. Bohemya ve Orta Avrupa’ya ait birçok önemli sanatçının dünyaca ünlü eserlerinin sergilendiği yapılar bile başlı başına görülmeye değer. Kale içerisindeki oyuncak müzesi ise çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de eğlenceli bir deneyim sunar.

Prag’a gideceğiniz zaman dilimi içerisinde kentin nabzını tutmak seyahatinizi unutulmaz bir deneyim haline getirecektir. Prag etkinlik takvimi için buraya bakabilirsiniz.


 

Gece Hayatı

Komünizm sonrasında ve turistlerin ve genç nüfusun talepleri doğrultusunda oldukça hareketli gece kulüpleri açılmış olsa da yerel halkın en çok tercih ettiği hala bira mahzenlerindeki uzun ahşap masalarda tanıdık tanımadık bir arada büyük kalabalıklar halinde oturup sohbet etmektir. Orta Çağ’dan kalma bu mahzenler adeta şehrin altında ikinci bir şehir oluşturur. Havasını soluduğunuz mekanın ruhunu biraz daha iyi hissedebilmek için mutlaka yapılacaklar listenize ekleyin.

Ama aradığınız sabahlara kadar süren çılgın partilerse beklentinizden fazlasını verecek birçok mekan da mevcut. Gece kulüplerinin en popülerleri Eski Kent Meydanı ve Vaclav Meydanı etrafında toplanmıştır. Çoğu ilk bakışta cafe ya da basit bir bar gibi görünür ancak alt katlarında oldukça gösterişli salonlar bulunur. Her akşam değişen konseptteki partilerin giriş ücretleri de organizasyona göre ortalama 200-300 koruna arasında değişir. Yakın zaman önce kapalı yerlerde sigara içmeye ilişkin getirilen yasak ne yazık ki pek uygulanamamaktadır. Bu nedenle sigara dumanına hassasiyeti olanlar için pek hoş bir deneyim olmayacağını belirtelim. Maxim Bar, Roxy, Cross Club, James Dean, Radost FX, M1 Lounge ve Duplex Bar en bilinen mekanlardan bazılarıdır. Prag genel olarak güvenli bir şehirdir ancak son zamanlarda turistleri dolandırmaya yönelik birçok yeni yöntem de türemiş durumda ne yazık ki. Bu nedenle kalabalıkları takip edip güzel bir mekan bulmak iyi bir seçenek olmakla birlikte bilinen yerlerden şaşmamakta yarar var. Özellikle tanımadığınız insanların size eğlence mekanı konusunda fazla ısrarcı yardımlarına çok kapılmayın lütfen. Söz konusu olan Çek kızları olunca bu sağlam bir meydan okuma haline geliyor, biliyorum. Ama sonunda cebinizdeki tüm parayı bırakacağınız tatsız bir anıya dönüşmesinden iyidir. Daha alternatif bir eğlence mekanı arayanlar Narodni’deki Vzorkovna’yı deneyebilirler. Underground atmosferi, canlı müziği ve kaliteli biralarıyla son zamanlarda adından oldukça fazla söz edilmeye başlandı.


 

Geziler

Son olarak eğer yeterli vaktiniz varsa yakın çevredeki ünlü kent ve kasabalara günübirlik geziler yapabilirsiniz. Şehir hayatını pek sevmeyen Çekler de sık sık böyle küçük kaçamaklar yapmayı tercih ettikleri için tarihi ve doğasına sizi hayran bırakacak yerlere toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir