Barselona Etkinlik Takvimi

Aralık ayında başlayıp Ocak ayının ilk haftasına kadar devam eden Noel etkinliklerinin yanı sıra tüm İspanya’da kutlanan Üç Kral Günü (Epifanya) Barselona’da dağıtılan hediyelerle özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli bir festivale dönüşür.

Şubat başında halk, 100 yıllık bir gelenek olan çılgın Sitges Karnavalı‘na katılmak üzere kentin 35km güney batısında yer alan ve karnavala ismini veren Sitges kasabasına gider. Rio Karnavalı’nı aratmayan bu etkinliğe katılmak için merkez tren istasyonundan yapacağınız yaklaşık bir saatlik yolculukta ödemeniz gereken tutar 5.60€.

Şubat ayında Barselona koruyucu azizinin anıldığı Azize Eulalia Festivali konser ve dans gösterileriyle yine çocuklar için ilgi çekicidir.

Mart başında gerçekleşen Barselona Maratonu‘na katılmak için sitesinden form doldurmanız yeterli.

Mart ve Nisan ayları arasında her sene değişen Paskalya Bayramı‘ndan birkaç hafta önce meydanlara pazarlar kurulur, çocukların eğlenmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Mart ayında başlayıp Nisan ayına kadar devam eden Mecal Barselona Uluslararası Kısa Film ve Animasyon Festivali, 2011 yılından bu yana devam etmektedir. Festival programına resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Nisan ayı Barselona’nın baş koruyucusu Aziz George kutlamalarında adeta sevgililer günü şenliğine dönüşür. La Rambla boyunca rengarenk tezgahlar kurulur ve erkeklerin kadınlara çiçek, kadınların ise karşılık olarak erkeklere kitap verme adeti yıllardır devam eder.

Mayıs ayında ise Barselona, 20km güney doğusunda yer alan Montmelo adlı kasabadan start alacak  Formula 1 İspanya Grand Prix‘sine ev sahipliği yapar. Meraklıları için unutulmaz bir deneyim olacak etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Her sene Mayıs sonu ve Haziran başında değişen tarihlerde yapılan Primavera Müzik Festivali‘ne dünyaca ünlü isimlerin yanında yerel müzik grupları da katılı. Birçok farklı ülkeden müzik severlerin Barselona’ya akın ettiği etkinlik çerçeveside kentin dört bir yanındaki gece kulüplerinde de konserler düzenlenir. Ayrıntılı bilgi için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Kentin bir diğer önemli müzik festivali ise Haziran ortalarında gerçekleşir. Biletleri oldukça pahalı olan Sonar Müzik Festivali‘ne katılmasanız bile yine aynı şekilde etkinlik boyunca barlar, gece kulüpleri ve hatta Barceloneta plajındaki konserler sayesinde festival ruhunu yaşamak mümkün. Ayrıntılı bilgi için resmi sitesine buradan göz atabilirsiniz.

Adeta festival ayına dönüşen Haziran’ın bir diğer büyük etkinliği de Aziz Yuhanna Günü. 23 Haziran gecesi yapılan kutlamalar için en doğru adres Barceloneta plajıdır. Ateşler yakılır, havai fişekler atılır ve şarkılar söylenir.

Temmuz ve Ağustos ayları arasında yapılan Grek Festivali kentteki en önemli kültür etkinliklerinden biridir. Montjuic Tepesi’nde bulunan 1929 yapımı bir replika olan Grek Amfitiyatrosu’nda düzenlenen festival boyunca tiyatro, dans ve müzik gösterileri yapılır. Etkinlikten kısa süre önce satışa çıkan biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Adını etkinliğin düzenlendiği semtten alan Gracia Festivali, Ağustos ayında sokakları dekoratif fenerler ve yaratıcı süslerle donatır. Halk sokak partilerine ve meydanlarda düzenlenen konserlere katılır.

Ancak tüm bu etkinlikler arasında en gösterişlisi kuşkusuz Eylül ayı sonlarında düzenlenen La Merce Festivali‘dir. Yapılan en büyük havai fişek gösterisi, en büyük insan kulesi, en güzel ışık şovu ve en iyi dev kuklalar gibi birçok alanda her sene daha iddialı gösteriler düzenlenen festivalde sokak partileri sabaha kadar devam eder. Ünü o kadar yayılmıştır ki bu dönemde otellerde yer bulmak zorlaşır.

Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düzenlenen Voll-Damm Uluslararası Caz Festivali boyunca kent dünyaca ünlü isimleri ağırlar. Festival programı ve biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Aralık sonundan Mart ayına kadar düzenlenen De Cajon Flamenko Festivali, ünlü Flamenko dansçılarını kentin çeşitli mekanlarında izlemeye olanak sunar. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Barselona gerçek anlamda festival ve kültürel etkinliklerle yaşayan bir şehir. Daha ayrıntılı bir takvim için İngilizce bilenler Guida Barcelona sayfasından yardım alabilirler.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir