Barselona Barselona

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Tüm yazılarımda belirttiğim gibi her uygun bütçeli seyahatin başı erken rezervasyon. İstanbul’dan direkt uçuşlarda hatırı sayılır derecede fazla hava yolu seçeneğiniz olduğu için bu kilit nokta daha da önemli bir hale geliyor. Avrupa uçuşlarıyla kıyasladığımızda ortalama diyebileceğimiz fiyat diliminde yer almasına karşın, kampanyaları takip ederek önceden alacağınız biletinizi yurt içi uçuşlarından bile uyguna denk getirmeniz mümkün. Ama o kadar önemli pozisyonlarda çalışıyorum ki ben olmazsam şirket batar diyerek seyahat planlarınızı son dakika yapmaktan başka çaresi olmayanlardansanız yüksek sezonda kişi başı gidiş dönüş ödemeniz gereken ortalama tutar 350-400€.

Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan Barselona Uluslararası Havalimanı (BCN) iki terminalden oluşuyor. Temel olarak Terminal 1’in büyük, Terminal 2’nin ise ekonomik hava yolu şirketlerine ayrıldığını söyleyebiliriz. Türk Hava Yolları genellikle Terminal 1’i kullanırken, diğer yerel hava yolu şirketlerimiz Terminal 2’ye iniyor. Eğer gitmeden önce ulaşım rezervasyonlarınızı yapıyorsanız hangi terminale ineceğinizi öğrenmeniz önemli ama olur da farklı bir terminale inerseniz de endişelenmenize gerek yok. Çünkü terminaller arasında çalışan ücretsiz ring servislerini kullanabilirsiniz.

Aslını söylemek gerekirse Terminal 2’ye inmek çok daha avantajlı. İstanbul’dan ortalama 3,5 saat sürecek uçak yolculuğundan sonra kente ulaşım için treni tercih edecekseniz bu terminalin hemen önünde bulunan istasyona bir üst geçit yardımıyla ulaşmanız mümkün. 30 dakikada bir kalkan RENFE adındaki trenlerle şehir merkezine ulaşmak için Sants, Passeig de Gracia ya da Clot duraklarından birinde inerek metroya aktarma yapmanız gerekiyor. İki terminalden de direkt metro hattına inme ve 4.50€’ya şehir merkezine ulaşma seçeneğiniz de mevcut.

En çok tercih edilen ve benim de önereceğim seçenek ise Aerobus adındaki havaalanı ve şehir merkezi arasında çalışan otobüsler. Terminal 1 için her 5-10 dakikada bir kalkan A1, Terminal 2 için ise her 10-20 dakikada bir kalkan A2 numaralı Aerobus’u tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine ortalama yarım saatte ulaşan ve WiFi hizmeti olan otobüsler için ödemeniz gereken bilet tutarı tek yön için 5.90€ ve 15 gün boyunca geçerli olan dönüş biletini de içeren çift yön için 10.20€. Kolay bir ulaşım olmasının yanında önermemin bir diğer nedeni duraklarının kolay bulunabilir olması. Havaalanından çıkar çıkmaz sağınızda bulunan mavi durakları görmemek mümkün olmadığı gibi kent içindeki ana meydanlarda yer alan yine mavi duraklar da oldukça merkezi bir noktaya çıkmanızı sağlıyor. Kente gidişte inebileceğiniz duraklar sırasıyla; Plaça Espanya, Gran Via – Urgell, Plaça Universitat ve Plaça Catalunya. Dönüşte dikkat etmeniz gereken otobüslerin Plaça Catalunya’da terminale göre iki ayrı duraktan kalkarken Plaça Espanya’da tek duraktan hareket ediyor olması. Bu yönde de otobüse binebileceğiniz duraklar sırasıyla; Plaça Catalunya, Sepulveda – Urgell ve Plaça Espanya. Gece saat 01:00’e kadar çalışan aerobusu kaçırırsanız Terminal 1 için N17 ve Terminal 2 için N16 numaralı gece otobüslerini da kullanabilirsiniz. Gündüz çalışan N46 numaralı otobüsler ise Terminal 2’den kalkar, Terminal 1’e uğrayıp  şehir merkezine devam eder.

Taksi kullanmak isteyenler iç rahatlığıyla sarı-siyah renklerdeki taksileri tercih edebilirler. Şehir merkezine ulaşımınız trafiğe göre 20-30 dakika sürecekken ödemeniz gereken tutar Terminal 1 için ortalama 30€ ve Terminal 2 için ise ortalama 25€ olacaktır.

Araba kiralamak da seçenekler arasında olsa da toplu taşıma araçları oldukça konforlu ve kullanımı kolayken, şehir içinde park yeri bulmanın zor olması da düşünülünce, bir miktar gereksiz hale geldiği şüphesiz.

Barselona’da turist olmak gerçekten çok kolay. İnsanların yardımseverliği bir yana, en küçük otelde bile adımınızı atar atmaz elinize tutuşturulan broşürler sayesinde seyahatinizden önce araştırma yapmamış olsanız bile ulaşım ağı hakkında yeterli bilgiye kolayca sahip olabiliyorsunuz. Tabelaların kolay okunur ve anlaşılır olmasının yanında şehri sarmalayan metro ağıyla da her yere ulaşabilirsiniz. Şehir dümdüz bir alana düzenli bir şekilde yayıldığı için toplu taşımayı kullanmadan her yere yürümeyi hedefleyerek gitmiş olabilirsiniz ancak ciddi mesafeler katederek zamanınızı iyi değerlendirmekte zorluk yaşamanıza neden olabileceğini ekleyelim. Oysa belirttiğim gibi metro oldukça kullanışlı ve otobüslerde de kullanabileceğiniz kombine biletler sayesinde aynı zamanda da düşük maliyetli bir seçenek.

İstasyon girişlerinde bulunan kırmızı bilet makinelerini İngilizce menü sayesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık bilet fiyatı 2.15€ olduğu için eğer toplu taşımayı dört kereden fazla kullanacaksanız kombine biletlerden birini tercih etmeniz daha mantıklı. Yine en çok kullanılan ve benim de size önereceğim 9.95€ tutarındaki birden fazla kişinin aynı anda kullanabildiği 10 binişlik T10 adındaki biletler. Havaalanı ulaşımında kullanacağınız RENFE trenleri, N46 ve gece otobüslerinde de geçmesinin yanında bu biletler bir kere okuttuktan sonra 1 saat 15 dakika boyunca bineceğiniz diğer toplu taşıma araçlarını da kapsamış oluyor. Bunun dışında 7.60€ tutarında 24 saat geçerli, 42.50€ tutarında 30 gün boyunca 70 kullanımlık, 59.50€ tutarında 30 gün boyunca 50 kullanımlık ve 52.70€ tutarında aylık biletler de mevcut. Avrupa’nın hemen her yerinde olduğu gibi burada da metro girişlerinde kontrol eden kimse bulunmasa da biletinizi okutmayı ve yolculuk boyunca yanınızda bulundurmayı unutmamanız önemli. Zira kontrole denk gelirseniz 100€ gibi bir ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda turistler tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer araç da Barcelona Bus Turistic firmasının işlettiği hop on hop off otobüsleri. Üç farklı rotada hizmet veren ve WiFi hizmeti olan otobüslerle istediğiniz yerde inip istediğiniz yerde binerek turistik tüm noktalara rahatça ulaşmanız mümkün. Bazı otellerden, otobüs duraklarından ve internetten satın alabileceğiniz tek günlük bilet fiyatları 28€ ve iki günlük bilet fiyatları ise 39€. Firmanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda biletlerinizle beraber barlar ve restoranlarda geçerli kocaman bir indirim koçanı verdiklerini de belirtelim.

Bisiklet de hem yerel halk hem de turistler tarafından oldukça fazla kullanılan bir seçenek. İstediğiniz süreyle uygun fiyata standart bisikletin yanında elektrikli bisiklet kiralamanız da mümkün. Sık sık karşınıza çıkacak olan kırmızı bisikletler ise sadece yerel halkın kullanımı için sunulan bir hizmet.

Avrupa’nın birçok yerinden Barselona’ya trenle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak özellikle yüksek sezonda yoğunluk nedeniyle yer bulmak zorlaştığı için biletlerinizi önceden online olarak almanızı tavsiye ederim. Ana tren istasyonu olan Sants’a gitmek için L3 ve L5 metro hatlarını kullanabilirsiniz. Bilet almak için RENFE firmasının resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Metro hattı haritasının baskı alınabilir versiyonu için lütfen buraya göz atın.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir