Keyifle Yürüyünüz

Barselona Coğrafyası

İspanya’nın en büyük ikinci kenti ve Katalonya Özerk Yönetimi’nin başkenti olan Barselona, İber Yarımadası’nın kuzey doğusunda yer alır. Liman kenti olmasıyla da İspanya için önemli bir ticaret merkezidir.

19. yüzyıl sonlarında başlayıp 20. yüzyıla uzanan Katalan Modernizmi akımıyla şekillenen yapılarıyla ünlenmiştir ve her yıl çok ciddi oranda turist akınına uğrar. Ancak Barselona tarih boyu önemli bir yerleşim merkezi olma misyonunu taşısa da her zaman bugünkü gibi modern şehirciliğin parlayan yüzü değildi. El Raval göçmenlerin ve yoksul kesimin barındığı bir bölgeyken antik limanın bulunduğu Barceloneta ve anıtsal yapılar ile öne çıkan Barri Gotic bakımsızlığıyla bugünkü halinden epey uzaktı. 1988 yılında başlayan yenilenme projesi, kent olanaklarıyla halkın ihtiyaçlarını karşılarken tarihi mirasını da en güzel şekilde muhafaza edip turizmde bu şekilde öne çıkmayı hedefledi. 1992 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaparken bunu mükemmel şekilde başardığını tüm dünyaya göstermiş oldu.

Denize doğru hafif bir eğimle inen büyük bir ova üzerine kurulmuş olan Barselona’da yürürken içinde bulunduğunuz caddenin kusursuz bir şekilde göz alabildiğine uzandığını göreceksiniz. Kentin modern bölümünün bu ızgara planlı yapılaşmasını daha iyi görüp takdir edebilmek için uçağınız inmeden önce mutlaka camlardan aşağı bakın. Yenilenme sürecinin ürünü olan bu planlamaya düzen takıntısı olanlar dahi hakkını verecektir. Ve zamanınız yeterliyse mutlaka toplu taşıma ikinci tercihiniz olsun. Bu dümdüz coğrafyada fotoğraf çekmeye dalıp yorulmadan kilometrelerce yürüdüğünüzü fark edeceksiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir