kızgın Park Güell kumlarından serin La Barceloneta sularına

Barselona’ya Neden Gidilir?

Yapılan her yolculuğun insanın zihninde yeni kapılar açtığını düşününce tüm dünyada bu kadar sözü edilen bir şehri görmek için neden sıralamaya pek lüzum yok aslında. Ama hadi birkaç sağlam bahanemiz olsun derseniz bol miktarda bulmak da mümkün.

Katalan Modernizmi’nin en önemli isimlerinden Antoni Gaudi’nin, doğayı taklit eden fantastik yapılarının fotoğraflarına rastlayanlar zaten çoktan gidip yakından görme isteğine kapılmışlardır. Bu özelliğiyle şehir adeta akımın açık hava müzesine dönüşmüştür. Üstelik yürümeyi bir keyif haline getiren engebesiz arazi yapısı ve gelişmiş ulaşım ağı sayesinde gezmek oldukça kolaydır. Yılın büyük bölümünde havanın güzel olması sayesinde gitmek için tercih edeceğiniz zaman dilimi seçeneği de geniştir. Üstelik kültür turu yaparken ufak bir mola verip şehrin göbeğinden denize girmenin mümkün olduğu ender yerlerden biridir. Yine de tavsiyem sıcaklığın ve turist yoğunluğunun bunaltıcı seviyelere çıktığı yaz dönemlerini tercih etmemeniz yönünde.

Hemen her mevsim ve günün her saati dinamik yapısını kaybetmeyen şehirde kültür ve sanat etkinliklerinin de bütçe dostu olduğunu belirtelim. Yıl boyu devam eden festivaller hiç aklınızda yokken bile kendinizi bir etkinlikte bulmanıza neden olabilirken, sokaklarda yürürken biri bitip diğeri başlayan tasarım mağazalarından uzak durmak pek mümkün değildir. Bu topraklarda yetişen Joan Miro, Salvador Dali ve hayatının önemli bölümünü burada geçiren Pablo Picasso gibi ünlü sanatçıların eserlerini dünya gözüyle görmek için de bulunmaz bir fırsattır.

Hareketli eğlence hayatıyla, adım başı karşınıza çıkan kültür ve sanat ekinlikleriyle, çocuklu aileler için hayatı kolaylaştıran modern şehircilik anlayışıyla, kendine özgü mimarisi ve keyifli, dingin, doğayla iç içe mekanlarıyla her yaşa hitap eden bir kenttir Barselona. Ancak romantizmde mekandan ilham alma ihtiyacı duyan balayı çiftleri için pek doğru adres olduğu söylenemez.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir