Pembe Yalanlar

Barselona’da Ne Kadar Harcanır?

Aslında ne kadar bütçe dostu bir şehir olduğunu söyleyerek başlamak isterdim ancak euro böyle almış başını giderken, siz bu yazıyı okuduğunuzda kim bilir gerçeklikten ne kadar uzaklaşmış oluruz. Maalesef Avrupa’da nereye gidiyor olursanız olun alışmış olduğunuz harcama düzenini bir kenara bırakıp “birim” bazında düşünmezseniz büyük ihtimalle tadınız kaçacaktır. Örneğin İstanbul’da ortalama bir mekanda yediğiniz bir öğüne kişi başı 30 birim ödüyorsanız, gittiğiniz şehirden de aynı birimi beklemeniz daha gerçekçi bir bakış açısı olur. Toplam tutarın her yıl beş yıldızlı otellere gidip ödediğiniz rakamları geçmeyeceğini düşünürsek bu pembe yalanı kendinize söyleyin derim. Konforunuzdan ve diğer lüks tercihlerinizden ödün verdikçe aynı bütçenin yarısıyla bile yeni bir yer gezerek ufkunuzu açmış olabilirsiniz.

Barselona’yı diğer büyük Avrupa kentlerinden ayıran başlıca özelliklerden biri de çok küçük bir alan içerisinde her bütçeye uygun yeme içme, konaklama, eğlence ve alışveriş imkanı sunmasıdır. La Rambla üzerinde süper lüks bir otelde konaklayıp, akşam yemeğinizi La Barceloneta’daki lüks restoranlardan birinde yiyip, lüks eğlence kulüplerine gidebilir, dünyaca ünlü markaların mağazalarından tasarım ürünler alabilir ve etrafa böylece para saçmayı tercih edebilirsiniz örneğin. Ya da yine bölgeden çok fazla uzaklaşmayarak daha butik bir otelde, hatta tercihen belki bir hostelde konaklayıp, ara sokaklardaki minik restoranlarda lezzetli tapaslar yiyebilir, marketten aldığınız sangrianızı ve çerezinizi kapıp La Barceloneta plajında bedavaya eğlenebilir, sadece birkaç hesaplı hatıra eşyası alıp alışverişe harcayacağınız zamanda ara sokaklarda kaybolmayı tercih edebilir ve böylece rahat rahat bir sonraki hesaplı tatilinizin planlarını da yapabilirsiniz. Eğer fazla para harcamak istemiyorsanız tek kilit nokta turistik yerlerden uzak durmanız ve ara sokaklarda gezinirken menülere göz atmayı ihmal etmemeniz. Kaliteden ödün vermeden hemen her şeyin uygun fiyatlısını bulabileceğiniz bir kenttesiniz.

Diğer Avrupa ülkelerine göre müze biletleri daha uygun fiyatlıyken kombine biletler sayesinde toplu taşımanın da daha hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Yaygın olan kredi kartı kullanımı sayesinde ödemelerinizi bu yöntemle rahatlıkla yapabilirsiniz.

Konaklama, yeme içme, alışveriş ve ulaşım gibi giderlerin fiyatlarını öğrenmek için ilgili alt başlıklara bakabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir