İyi ki varsın tapas!

Barselona’da Ne Yenir?

Barselona yapacağınız tercihlere göre her bütçeye hitap eden bir kent olma özelliğini sanırım en çok da yemek konusunda gösteriyor. Lüks bir restoranda başlangıçlı, ara sıcaklı, tatlı bitişli yiyeceğiniz bir akşam yemeği hakkıyla astronomik rakamlara çıkabilirken, gözünüzü gönlünüzü açacak, damak tadınızı tatmin edecek, karnınızı oldukça doyuracak ve tüm bunlardan sonra hesap gelince gönlünüzü de kazanmayı ihmal etmeyecek tapas adındaki atıştırmalıklar bütçeyi düşük tutma işini oldukça keyifli bir hale getiriyor.

Meze olarak tanımlayabileceğimiz tapasın kökleri İspanyol tarihinde oldukça geriye gidiyor. Meyve sinekleri konmaması için içki bardaklarının üzerine kapatılan tabaklara konulan küçük ikramlıklar müşteri çekmede de başarılı olunca bu alışkanlık barlar, tavernalar derken restoranlara kadar yayılıyor. Tarih boyu etkilendikleri birçok kültür tapasın da gelişmesine ve çeşitlenmesine olanak tanıyor. Bugün uygun fiyatlı paylaşımlık atıştırmalıklar olarak servis edilen sıcak veya soğuk, etli, deniz ürünlü, penirli ve vejetaryen yüzlerce çeşidini bulmak mümkün. Hatta aynı isimli ya da aynı malzemeler kullanılarak yapılmış bir tapas başka bir yerde bambaşka bir lezzetle karşınıza çıkabiliyor. Barselona’nın ara sokaklarında yürürken “tapas 1€” yazıları adım başı karşınıza çıkacaktır. Bu menünün sonundaki pek tercih edilmeyen tek bir ürünün fiyatı olsa da genellikle 2-5€ arası oldukça fazla çeşit bulabilirsiniz. Atıştırmalık olmaktan çıkıp bir öğün haline gelen tapası size verilen menüden istediğiniz kadar kumpir malzemesi seçer gibi işaretlemeniz gerekiyor. Yalnız fiyatı çok uygun bulup abartmamanızı öneririm. Çünkü geneli kızartma veya ekmek ağırlıklı olduğu için tatmaya bile yerinizin kalmadığı çeşitlerine bakıp üzülebilirsiniz.

Dışarıda yemeye bayılan Katalanların ve buraya akın eden her milletten turistin tapası bu kadar sevmesinin başka bir nedeni daha var. Dostlarla bir araya gelince yemek yeniyorsa sohbete gerekli özenin gösterilemeyeceğine inanılıyor ve tam da burada lezzetli küçük atıştırmalıklar yardıma koşuyor. Tabii tapasın ruh ikizi sangriayı unutmamak lazım. İspanyolların en sevdiği içki olan bu kokteylin de iki türü mevcut. Temelde şarap, meyve parçacıkları, konyak, şeker ve buzdan yapılıyor. Kırmızı şarap ya da yerel bir köpüklü beyaz şarap olan cava tercihine göre kırmızı ya da beyaz ağırlıkta meyveler kullanılıyor. Çorba kasesi kıvamındaki devasa kadehlerde servis edilen sangria sizi tatlı tatlı sarhoş ederken önünüzdeki binbir çeşit tapasın tadına bakmak dönünce en özlediğiniz şeylerden biri olacak.

Sıklıkla karşılaşacağınız diğer popüler lezzetler ise patatas bravas, tortilla, pa amb tomaquet ve paella. Kızarmış patatesin üstüne sarımsak ve/veya domates sosu dökülerek hazırlanan patatas bravas bu şekilde anlatınca çok sıradan gelse de oldukça lezzetli bir seçenek. Tortilla ise patates, yumurta ve bazen de soğanla yapılan, aslında çok da yabancısı olmadığımız bir tür omlet. İspanyol mutfağının en temel lezzetlerinden biri olan pa amb tomaquet köy ekmeğinin üstüne bol sarımsak, domates ve tuzdan oluşan bir sos sürülerek hazırlanıyor. Üçü de restoranların menülerinde tek başlarına yer alabildiği gibi tapas menülerinde de bulunabiliyor. Paella ise ağırlıklı olarak deniz ürünleri ile yapılan bol soslu ve pirinçli bir yemek. Ana vatanı olmadığı halde Barselona’yla özdeşleşmiş durumda. Ancak paella yerken dikkat etmeniz gereken üç önemli husus var. Öncelikle ağır bir yemek olduğunu, genellikle iki kişilik olarak servis edildiğini belirtmek istiyorum. Yine aynı nedenle bu yemeği özellikle seçtiğiniz bir yerde yemenizi öneririm çünkü gerçekten çok kötü yapılanına denk gelebilirsiniz ve bu ikinci bir şansı hak etmediğini düşünmenize neden olabilir. Son olarak da hazırlanma süresinin alıştığınızın biraz üstünde olması nedeniyle bir miktar bekleyeceğinizi unutmayın. Biraz zaman ve emek verirseniz büyük olasılıkla seveceğiniz bir lezzet olacaktır.

Özellikle öğle yemekleriniz için görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri olan La Rambla üzerindeki La Boqueria başta olmak üzere kentin hemen her yerine yayılan pazarlardan atıştırmalık almanızı öneririm. Haşlanmış karides ve çeşitli deniz böcekleri, şarküteri ürünleri, taze meyve kupları, rengarenk jelibonlar ve değişik şekillerde çikolatalar ile baş döndürücü bir hale gelen pazarlardan uygun fiyatlara çok lezzetli ürünler alabilir, yemek yerken bar taburelerinde oturup pazarın koşuşturmasını izleyebilirsiniz. Eğer konaklamak için ev tuttuysanız ve öğününüzü kendiniz yapmayı planlıyorsanız alışveriş zincirlerinin yanında bu pazarlardan da taze ürünler almayı ihmal etmeyin.

Katalanlar genel olarak kahvaltıya pek önem vermez, Avrupa’da yaygın olduğu gibi kahve ve kruvasan gibi hamur işleriyle geçiştirmeyi tercih ederler. Ancak otellerin hemen hepsinde kontinental kahvaltı dediğimiz reçel, bal, tereyağı, ekmek, peynir ve şarküteri çeşitleri ve yumurtadan oluşan öğünü bulmak mümkün. Saat 14:00’e kadar yenmeyen öğle yemeğine ise tam tersine fazlaca önem veriliyor ve oldukça uzun sürüyor. Akşam yemekleri 20:00’den gece yarısına kadar devam edip büyük ölçüde tapas tercih ediliyor. Yemek saatlerinde dükkanların büyük kısmı kapalı olacağı için ister istemez siz de bu düzene ayak uydurmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

La Rambla üzerindeki restoranları pahalı olduğu ve lezzet yönünden şahsen başarılı bulmadığım için tercih etmemenizi öneririm. Aynı öğünü çok daha uygun fiyatlara ve geleneğe uygun olarak pişirildiği için çok daha lezzetli olarak caddenin doğusuna uzanan ara sokaklarda, Barri Gotic ve El Born’da bulmanız mümkün. Yerel halkı takip etmek burada doğru bir seçim yapmanızı sağlayabilir. La Barceloneta’da deniz manzaralı lüks gurme restoranlar bulmanız mümkün. Hatta bu tarz restoranlar El Born’a da yayılmış durumda. Ancak özellikle popüler olanlarından rezervasyon yaptırmazsanız iyi ihtimalle dahi uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz. La Barceloneta’da bulunan 7 Portes son zamanlarda adından oldukça söz ettirmeye başlayan restoranların başında geliyor. La Rambla üzerindeki Escriba pastanesi ise oldukça köklü bir işletme olduğu için en gözde mekanlardan. Hesaba servis ücreti genellikle yansıtılmış olsa da %5 bahşiş bırakmak adetten sayılıyor. Öğle yemeklerinde çoğu yerde karşınıza çıkacak olan sabit fiyatlı menüler için ön yargılı olmamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde astronomik bütçelere çıkmadan geleneksel bir düzenle oldukça lezzetli bir öğün yeme şansınız olabilir.

Genel olarak makul fiyatlarla yiyebileceğiniz taze deniz ürünleri, kümes hayvanları, taze sebzeler, bol sarımsak ve zeytinyağıyla Akdeniz mutfağı olma özelliğini taşıyan Katalan mutfağı damak zevkimize yakın olduğu için sizi üzmeyecektir. Ancak sıklıkla tüketilince biraz yağlı ve ağır gelebilir. Yine de nasıl olsa o tatil bir gün bitecek ve siz dolmalarınıza kavuşacaksınız ama tapasın tadı Barselona seyahatiniz gibi damağınızda kalacak.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir